Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 24 listopada 2016











http://www.dobreprogramy.pl/Co-lubia-jesc-pandy,News,37645.html
http://www.tapetus.pl/145873,pandy-roslinnosc-stadko.php                           http://krzysztofmatys.pl/2533-kazdy-chinczyk-kocha-pandy/
http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,title,Paranormalne-pandy-przewiduja-przyszlosc,wid,12869827,wiadomosc.html?smgajticaid=6182f7
   http://www.tapetus.pl/147338,zabawa-dwie-pandy.php
Panda wielka[3], niedźwiedź bambusowy (Ailuropoda melanoleuca) – gatunekdrapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych (Ursidae).
Panda wielka zamieszkuje lasy bambusowe na wysokości 1200–4100 m n.p.m.[2](zimą schodzi do 800 m n.p.m.). Jej przynależność do drapieżnych nie ulega wątpliwości, jednak w rzeczywistości odżywia się pędami roślin (najwięcej żywi się pędami bambusa), nie gardzi też rybami i małymi gryzoniami. Klasyfikacja pandy do zwierząt drapieżnych spowodowana jest budową układu pokarmowego. Jest on zbudowany jak u zwierząt spożywających pokarm mięsny. Z tego powodu panda musi jeść bardzo dużo, nawet do 40 kg dziennie. Spowodowane jest to tym, że panda trawi tylko 25% spożytego pokarmu (gdy na przykład krowy trawią 80% spożytego pokarmu)[4]. Przez długi czas była zaliczana do rodziny szopowatychjako odległy krewny pandy małej, jednak badania genetyczne wykazały, że panda wielka jest spokrewniona z niedźwiedziami, od których oddzieliła się we wczesnym rozwoju rodziny niedźwiedziowatych. Jej najbliższym krewnym jest niedźwiedź andyjski.
Panda wielka należy do zwierząt narażonych na wyginięcie, głównie wskutek stopniowego ograniczania obszarów dla niej dostępnych, ale także niskiejrozrodczości.